ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
 •  
 •  
 •  

Poškodenie obličiek cukrovkou

Hyperbarická medicína je rýchlo sa rozvíjajúca oblasť, ktorá vykazuje sľubné výsledky pri liečbe rôznych zdravotných stavov, vrátane nefropatie. Nefropatia, tiež známa ako ochorenie obličiek, je stav, ktorý postihuje milióny ľudí na celom svete.

U 30 – 40% všetkých diabetikov sa počas života prejaví diabetická nefropatia – jedna z najzávažnejších neskorších komplikácií spojených s diabetom. Diabetická nefropatia je ochorenie, ktorého priamou príčinou je diabetes mellitus. Vzniká asi u 1/3 diabetikov po 10 rokoch trvania diabetu 1. typu a asi u 35 – 40 % diabetikov 2. typu. Ochorenie sa prejavuje zmenami v drobných cievach obličkových klbiek (glomerulov). Následkom je znížená priechodnosť ciev a schopnosť obličiek čistiť krv. Ochorenie je nebolestivé, najprv sa prejaví zníženým objemom vyčistenej krvi (glomerulárnou filtráciou), alebo tým, že obličky do krvi prepúšťajú albumín (najmenšiu bielkovinu) a neskôr všetky bielkoviny. Ochorenie pomaly postupuje tak, že sa vyčistí čoraz menej krvi a prepúšťa sa čoraz väčšie množstvo bielkovín – až nastane úplné zlyhanie obličiek. V tomto štádiu je proces nezvratný. Pacient je odkázaný na umelú obličku (hemodialýzu) a príjem obličky od darcu – transplantáciu. Včasná diagnostika a správna liečba cukrovky výrazne zlepšuje a predlžuje život každého pacienta, postihnutého týmto civilizačným ochorením.

Hyperbarickáoxygenoterapia (HBOT) je liečba, ktorá zahŕňa dýchanie čistého kyslíka v pretlakovej komore. Ukázalo sa, že táto terapia má pozitívny vplyv na zdravie pacientov s nefropatiou. HBOT funguje tak, že zvyšuje množstvo kyslíka v krvi, čo pomáha zlepšiť obeh a znížiť zápal v obličkách.

ŠTÚDIE POUKÁZALI NA NASLEDUJÚCE PRIAZNIVÉ ÚČINKY HBO PRE PACIENTOV S DIABETOM:

ÚLOHA HBO V ZLEPŠENÍ CHEMICKÉHO PROFILU KRVI

 • Hladina cukru nalačno
 • Hemoglobín HbA 1C
 • Lipidové profily

POKROČILÁ GLYKEMICKÁ KONTROLA POMOCOU HBO

 • Zvyšuje počet Langerhansových ostrovčekov pankreasu
 • Zlepšuje senzitivitu na inzulín
 • Zvyšuje príjem glukózy v kostrovom svalstve

Štúdie ukázali, že hyperbarická terapia môže zlepšiť funkciu obličiek, znížiť potrebu dialýzy a dokonca pomôcť zabrániť zlyhaniu obličiek u niektorých pacientov s nefropatiou. Ukázalo sa tiež, že hyperbária má pozitívny vplyv na iné stavy, ktoré často sprevádzajú nefropatiu, a to napríklad - cukrovka a vysoký krvný tlak.

Stručne povedané, hyperbarická medicína je dynamicky sa rozvíjajúca oblasť, ktorá ponúka nádej pre pacientov s nefropatiou a inými zdravotnými problémami. Hyperbarickáoxygenoterapia preukázala sľubné výsledky v liečbe nefropatie zlepšením funkcie obličiek, znížením potreby dialýzy a prevenciou zlyhania obličiek. S pokračujúcim výskumom a pokrokom v technológii sú potenciálne výhody hyperbarickej medicíny obrovské.

Aby liečba komplikácií diabetu bola úspešná je potrebná:

 • Úzka spolupráca s odborníkmi ( diabetológ, nefrológ, neurológ, oftamológ, otorinolaryngológ, pedológ).
 • Kompenzácia cukrovky a súčinnosť pacienta
 • Udržiavanie hladiny cukru – zdravý životný štýl a životspráva