ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
 •  
 •  
 •  

Poškodenie nervov cukrovkou

Hyperbarická medicína je veľkou nádejou pri liečbe neuropatie. Ide o ochorenie, pri ktorom cukrovka spôsobí postihnutie nervov a následne sa prejavuje bolesťou, mravenčením alebo znecitlivením rúk a nôh.

Diabetická neuropatia vzniká kvôli vysokej hladine triglyceridov a cukru v krvi, pričom postihuje najmä dlhoročných cukrovkárov. Ochorenie sa ako komplikácia pri cukrovke nevyhýba pacientom s prvým i druhým typom. Vyznačuje sa trvalým poškodením nervov v rôznych častiach tela, čo vedie k množstvu pridružených zdravotných problémov, ako napríklad strata citu v postihnutých miestach, problémy s rovnováhou či znížená funkcia niektorých orgánov. Toto ochorenie sa v rôznej intenzite objavuje až u 50 % všetkých diabetikov a je charakteristické svojím pomalým a nenápadným rozvojom. V počiatočných štádiách je veľmi náročné ho spoľahlivo diagnostikovať, keďže niektoré príznaky sú ľahko zameniteľné s iným ochoreniami. Neuropatia sa môže zhoršovať celé roky a poškodzovať nervy bez toho, aby si to pacient vôbec všimol.

Rizikové faktory, ktoré môžu vyústiť do poškodenia nervov, sú najmä:

 • zlý manažment ochorenia – výkyvy hladín cukru v krvi, najmä hyperglykémia,
 • trvanie diabetu – dlhoroční cukrovkári majú väčšiu šancu na rozvinutie poškodenia nervov
 • poškodenie obličiek – obličky s obmedzenou funkciou nie sú schopné dostatočne filtrovať toxíny, ktoré môžu poškodiť nervy
 • fajčenie – fajčením sa zužujú cievy a zhoršuje prekrvenie končatín
 • nadváha

Ide o najčastejšiu a zároveň najťažšie diagnostikovateľnú formu diabetickej neuropatie. Ako už vyplýva zo samotného názvu, periférna neuropatia poškodzuje nervy v končatinách, pričom zasahuje najmä chodidlá, nohy a v niektorých prípadoch dlane. Prejavuje sa zníženou citlivosťou na dotyk, bolesť, či zmeny teploty, no výnimkou nie je ani naopak precitlivenosť na vonkajšie podnety.

Najmä pri zníženej citlivosti si počiatok choroby pacient nemusí vôbec všimnúť. Často sa stáva, že človek trpiaci periférnou neuropatiou si môže napríklad poraniť chodidlo a vôbec necíti bolesť. Z neošetrených rán sa stávajú zdroje infekcie alebo hnisavých pľuzgierov, ktoré sa ťažko hoja. Neliečená periférna neuropatia môže viesť až k amputácii končatiny. (2)

Okrem nižšej alebo naopak vyššej citlivosti má táto forma neuropatie aj ďalšie príznaky:

 • kŕče
 • opuchy
 • mravenčenie
 • zhoršená rovnováha

Hyperbarickáoxygenoterapia spočíva v dýchaní čistého kyslíka v pretlakovej komore. Má pozitívny vplyv na zdravie pacientov s diabetickou neuropatiou. HBOT zvyšuje množstvo kyslíka v krvi a tkanivách, čím napomáha okysličeniu periférnych nervov a následne znižuje zápal v nervoch.Štúdie ukázali, že liečba v hyperbarickej komore môže pomôcť znížiť bolesť a zlepšiť nervové funkcie. Úspešne sa používa na liečbu rôznych foriem neuropatie, vrátane diabetickej neuropatie, periférnej neuropatie a postherpetickej neuralgie.

Okrem prínosov pri liečbe neuropatie sa ukázalo, že liečba v hyperbarickej komore má pozitívny vplyv na mnohé ďalšie zdravotné stavy, ako je hojenie rán, otrava oxidom uhoľnatým a radiačné poškodenie ( poškodenie tkanív po ožiarení ).

Celkovo je hyperbarická medicína oblasťou medicíny, ktorá ponúka nádej pre pacientov s neuropatiou a inými zdravotnými problémami. HBOT preukázala sľubné výsledky pri liečbe neuropatie znížením bolesti a zlepšením funkcie nervov. S pokračujúcim výskumom a pokrokom v technológii sú potenciálne výhody hyperbarickej medicíny obrovské.

Aby liečba komplikácií diabetu bola úspešná je potrebná:

 • Úzka spolupráca s odborníkmi ( diabetológ, nefrológ, neurológ, oftamológ, otorinolaryngológ, pedológ).
 • Kompenzácia cukrovky a súčinnosť pacienta
 • Udržiavanie hladiny cukru – zdravý životný štýl a životspráva